FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  TETE KURIOZITETE BMI VIAGREN

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default TETE KURIOZITETE BMI VIAGREN

  Mesazh nga Sajmiri prej Sat Oct 04, 2008 12:19 am

  Meritėn pėr zbulimin e Viagrės e ka njė shkencėtar shqiptaro-amerikan Ferid Murati, (me babanė nga shqiptarėt e Maqedonisė) i cili ka marėr edhe ēmimin Nobel.
  Viagra mban record pėr shitje nė fushėn e medikamenteve. Shitjet e tij nė vitin e parė tė daljes nė treg (1998) ishin 10 billion dollarė.
  Kjo kokėr e vogėl blu, qė sė pari u aprovua nga fundi i Marsit 1998 pas vitesh testimi nė Amerikė dhe Europė. Viagra e “kuron” impotencėn mashkullore nė mėnyrė tė pėrkohėshme
  Nė 40 vjetėt e fundit, nga tė gjitha barnat qė jepen me recetė, Viagra ėshtė mė i konsumuari. Por, Viagra ėshtė njekohesisht bari me tė cilin ėshtė abuzuar mė shumė nė tė gjithė historinė e barnave qė jepen me recetė.
  Me fillimin e shekulli tė ri bari gjėndet kudo nė botė, ai gjėndet edhe tek ne dhe ėshtė pasuar edhe prej barnave tė tjera kundėr impotencės si Cialis dhe Levitra.
  Viagra ndihmon tė kapėrcehet me sukses tė plotė impotenca nė rastet kur ėshtė e rekomanduar, por nuk shėron shkaqet e saj. Jo tė gjitha rastet e impotencės seksuale mashkullore kapėrcehen me Viagra.
  Nė disa raste gjėndja shėndetėsore e burrit nuk lejon qė tė pėrdoret Viagra. Ajo ėshtė njė bar qė jepet me recetė mjeku pasi ai tė ketė bėrė njė testim rigoroz tė gjėndjes shėndetėsore tė tė sėmurit dhe pėrcakton dozėn e barit.
  Viagra ka edhe disa efekte anėsore. Disa nga kėto janė: turbullimi i pamjes, dhėmbja e kokės, zėnia e hundėve e tj.  NJE HISTORI E VOGEL

  Viagra… Qejfi ha kumbulla tė tharta..


  “Nuk e kuptoj se nga mė ikėn lekėt, kisha 15 mijė lek dhe tani nuk i gjej mė...“. Zonja qė shqipton kėto fjalė ėshtė njė grua e moshuar me banim nė rrugėn e Kinostudios nė periferi tė Tiranės. Nėse doni tė dini vazhdimin e historisė, ju lutemi tė mos qeshni..

  Lekėt, sic na tregon vetė zonja, i kishte marrė bashkėshorti i saj i moshuar. Por jo pėr ti pirė, sic ajo kishte menduar fillimisht. I kishte pėrdorur si shpėrblim pėr njė mysafire tė cuditshme.

  Mysafirja ėshtė njė fqinj e ēiftit tė moshuar qė po citojmė. Rreth tė 40-ve, e ndarė nga bashėshorti, pėr disa kohė ka punuar si kamariere nė njė lokal nė zonėn e ekspozitės“Shqipėria sot“. Klientėt e lokalit kishin qenė nė masė burra tė moshuar.

  Dhe ata nuk ishin tė rastėsishėm nė atė lokal. Ata pėrfitonin nga dashamirėsia e kamarieres, e cila i linte ta preknin dhe ta pėrkėdhelnin, por ama kjo sjellje kishte njė ēmim. Njė pagesė ekstra nė shkėmbim tė pėrkėdheljeve. Nė tė njėjtin xhep kishin pėrfunduar edhe 15 mijė lekėt e zonjės sonė..

  Eh, kur tė plakemi ndoshta do ti kuptojmė mė mirė kėto histori, por ajo qė duket qartė ėshtė dėshira natyrale e burrave tė moshuar pėr tu rikthyer nė “kohėn e lavdishme”. Kamarierja lozonjare e bar-kafesė ėshtė vetėm njė nga zgjidhjet. Zgjidhja tjetėr gjendet ėn farmaci. Quhet Viagra. Kur shkuam pėr tė bėrė njė vėzhgim nė farmacitė e Tiranės, menduam se do tė na thoshin qė kėto kokrra tė vogla cudibėrėse shiteshin nė masė. Por gabuam. Shitjet janė tė pakta dhe klientėt shqiptarė janė gjithashtu tė paktė. Si shpjegohet? Ēmimi i kėtyre kokrrave ėshtė vėrtet impresionues. Tabletat me 100 mg kushtojnė 49 mijė e 600 lekė tė vjetra (4 tableta). Pra 1 tabletė jepet me njė ēmim prej 11 mijė e 500 lekė. E kemi dėgjuar shpesh fjalėn e urtė “Qejfi ha kumbulla tė tharta“, po ama kur tė ėshtė holluar portofoli, ndoshta duhet tė shikosh mundėsinė qė kumbullave tu rrish larg.

  E.Xh, farmaciste nė Tiranėn e Re, pasi na konfirmon ēmimet shton se edhe klientėt shqiptarė jaėn tė paktė. Ajo ka disa klientė tė huaj. Po shqiptarėt qė vijnė si sillen? “Kanė mesatarisht moshėn 60 vjeēare, kanė njė lloj ndrojtjeje tė kuptueshme, shpesh mė duhet ti kėrkoj tė pėrsėrisė atė ēfarė thotė sepse flasin nė gjysėm zėri” - thotė farmacistja.


  _________________
  Kush ka vdekur per atdhe ,nuk ka vdekur por ka lindur

  KURBINI FORUM

   Ora ėshtė Sat Jun 23, 2018 2:54 pm