FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  NE MESHKUJT DUHET TE KEMI KUJDES NGA AFRODIZIAKET E SEKSI

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default NE MESHKUJT DUHET TE KEMI KUJDES NGA AFRODIZIAKET E SEKSI

  Mesazh nga Sajmiri prej Sat Oct 04, 2008 12:12 am

  Askujt nuk mund t'i privohet e drejta pėr marrėdhėnie seksuale. Dashuri duhet bėrė, por me shumė kujdes. Kur seksi ėshtė shumė trasgresiv dhe i shfrenuar, si dhe i shoqėruar me disa ushqime afrodiziake si frutat e detit, shampanjė apo ushqime pikante, mund tė ketė efekte tė kundėrta, sidomos te meshkujt. Studimet mė tė fundit nga shkencėtarėt dhe seksologėt kanė treguar se ekziston njė lidhje e fortė midis dhimbjes sė kokės, cefalisė dhe jetės intensive dhe tė shfrenuar nėn ēarēafė. Sipas kėrkimeve shkencore, ka rezultuar se te njerėzit, sidomos te meshkujt, tė bėrit dashuri mund tė shkaktojė njė dhimbje koke apo migrenė, fillimisht tė lehtė, por qė shtohet me kalimin e kohės. Vetėm nė Britani ky shqetėsim prek mbi 9 milionė njerėz. Por rreziku ėshtė mė i madh te meshkujt, pasi ata tradicionalisht kanė njė rol mė aktiv se femrat, duke pasur edhe njė impenjim mė tė madh kardiak dhe vaskular.
  Efektet e afrodiziakėve
  Ajo qė ėshtė e ēuditshme nė kėtė zbulim ėshtė fakti se dhimbja rritet proporcionalisht me eksitimin, duke arritur pikėn e saj me "kulmin" e kėnaqėsisė. Rreziku shtohet mė shumė nėse marrėdhėnia intime ėshtė trasgresive dhe shoqėrohet me disa ushqime qė konsiderohen afrodiziake si vera, djathi, ēokollata, ushqime pikante apo gocat e detit, tė cilat shpesh janė tė pranishme nė takimet intime. Ndėrkohė qė ky shqetėsim ėshtė emėrtuar "cefalia para aktivitetit seksual", dhe nėse 50 pėr qind e meshkujve qė vuajnė edhe nga migrena, atėherė ajo "shndėrrohet" nė hipertension dhe probleme tė tjera mė tė rėnda. Me njė fjalė, kjo dhimbje koke, e lėnė pas dore, mund tė sjellė edhe vdekjen. Nuk janė tė pakta rastet e vdekjeve tė meshkujve pas njė raporti intensiv.
  Kėshilla
  Sigurisht qė nuk mund tė thuhet se duhet tė hiqni dore nga marrėdheniet seksuale, por ėshtė shumė e lehtė tė bėni dashuri pa shkaktuar dhimbje koke. Pėr kėtė mjafton tė evitoni seksin e fortė. Edhe pse gjendjet stresuese mund tė jeni tė pranishme nė shumė momente tė jetės suaj tė pėrditshme intimiteti me partneren tuaj duhet tė jetė shumė i qetė. Ėshtė e kėshillueshme tė evitoni pėrdorimin e produkteve farmaceutike pėr mangėsitė nė funksionet seksuale. Hiqni dorė nga ushqimet e rėnda dhe tė forta para njė marrėdhėnieje seksuale. Nėse vuani nga dhimbja e kokės apo migrena, evitoni konsumimin e pijeve alkoolike dhe ushqimeve pikante. Pėr kėtė ėshtė i nevojshėm komunikimi i mirė nė ēift, nė mėnyrė qė partnerėt tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė shmangur problemet e ndryshme, qoftė edhe ato tė jetės seksuale.
  Beni masazhe ēlodhėse
  Nėse doni tė ēlodhni partnerin, pr t'i larguar atij dhimbjen e kokės duke bėrė diēka tė veēantė dhe shumė provokuese, bėjini njė masazh. Masazhi ėshtė mė i pėrshtatshmi pėr ta kthyer njė mbrėmje tė zakonshme nė magjike. Nėse ai ka nevojė s'lodhet pėrgatisni njė pėrzierje me bimė dhe lule shplodhėse dhe qė largojnė stresin si kamomili, rozmarinė, trėndafili, jargavan dhe sherbelė. Gjethet hidhini nė njė enė me 200 ml. Ujė dhe ziejini pėr 10 minuta, mė pas lėrini tė ftohen. Masėn mund ta pėrdorni pėr tė masazhuar zonat e buta. Nė kėtė mėnyrė do tė largohet tensioni i akumuluar, dhe lėkura do tė mbetet e butė dhe e shkėlqyeshme. Masazhoni shpinėn duke lejuar majat e gishtave te masazhojnė mbi vertebrat, duke ushtruar pak presion me pėllėmbėt e duarve nė anėt e shpinės dhe tė ijeve. Kaloni te shpatullat, nė tė cilat rrėshqisni duart para dhe pas pėr rreth 5 minuta, qė mė pas tė masazhoni qafėn me majat e gishtave, nė drejtimin vertikal.
  Nėse ai/ajo ka nevojė tė rizgjohet
  Me stimuj tė lehtė, lėvizje tė qeta dhe shlodhėse prekni lehtė lėkurėn, duke insistuar me muskujt e shpinės, nė mėnyrė qė tė ulni tensionin dhe ē'tendosni muskujt. Mė pas vazhdoni me prekje mė energjike, duke e shtypur lėkurėn me duar dhe me majat e gishtave. Pėrfundoni duke 'rrahur' shpinėn, me grushte apo me pėllėmbėt e hapura, me drejtimin nga poshtė lart.

  Sjellja nė raportet intime

  Raportet intime mund tė nxiten nga arsyet mė tė ēuditshme, deri tek ato mė egoistet, por edhe nga aspiratat shpirtėrore mė tė thella. Studiuesit qė analizuan sjelljet seksuale tė njė grupi prej 2000 meshkujsh dhe femrash treguan se arsyet shkonin nga mė banalet, si dėshira pėr tė qenė mė mirė, pėrpjekja vetėmohuese pėr t'i dhėnė kėnaqėsi partnerit, te gjesti manipulues pėr tė fituar diēka e deri te dėshira pėr tė plotėsuar njė hakmarrje. Shumė tė pyetur tregonin se tė bėrit seks ishte njė mėnyrė e mirė pėr t'u qetėsuar ose pėr tė luftuar mėrzitjen, stresin, pėr tė lehtėsuar gjumin, ose pėr tė djegur kaloritė. Disa tė tjerė preferonin tė "hidheshin" nxitimthi nė seks, pėr tė shmangur debatet me partnerin, tė cilat mund ta vinin nė rrezik marrėdhėnien, tė tjerė e pėrdorin kėtė "armė" pėr tė gjetur njė arratisje nga zhgėnjimet e jetės sė pėrditshme, ose tė tjerė akoma, pėr t'iu fshehur problemeve nė pėrgjithėsi.

  Dėshirat e meshkujve e femrave

  Meshkujt dhe femrat nuk ndryshojnė shumė nė mendime nga njėri-tjetri, pėr sa i pėrket motivit se pėrse bėnin dashuri. Tė dyja sekset veēonin "tėrheqjen ndaj partnerit" si arsyen numėr njė qė i shtyn ata tė "futen" nėn ēarēafė. Me tė vėrtetė, 20 nga 25 arsyet mė tė shpeshta ishin tė njėjta si pėr burrat, ashtu edhe pėr gratė. "Nga studimi u konfirmuan edhe gjėra qė diheshin mė parė, si meshkujt kėrkojnė tė bėjnė seks pėr kėnaqėsi fizike, ndėrsa gratė duan dashuri. Njė femėr bėn seks, pėrgjithėsisht, sepse ėshtė e dashuruar, ndėrsa njė mashkull e bėn kėtė, edhe pse ndoshta nė mėnyrė tė pavetėdijshme, kėrkon tė shtojė numrin e partnereve. arsye tė tilla, si eksitimi ose kėnaqėsia shfaqeshin nė top-listėn e dhjetė arsyeve mė tė forta pėr kėtė ēėshtje. Nė fund lind sėrish pyetja: Pėrse na duhet t'i dimė tė gjitha kėto? Pėr tė pasur mė shumė informacion rreth edukatės seksuale pėr t'i ndihmuar kėrkuesit qė tė studiojnė sjelljet e ndryshme njerėzore.

  Kur fillon njė marrėdhėnie

  Ta bėni tjetrin tė dashurohet dhe tė filloni njė marrėdhėnie nė ēift, varet nga ju. Miqtė mund tė na thonė se tė gjesh njeriun e duhur ėshtė thjesht tė gjesh kohėn e duhu, por fillimisht duhet tė njihni veten. Tė njihni mirė veten do tė thotė tė viheni nė kontakt me esencėn tuaj mė intime, tė zbuloni natyrėn, objektivat, dėshirat, pikat tuaja tė dobėta, kėrkesat e parevokueshme dhe kufijtė e tolerancės, pra tė dini kush jeni dhe ku doni tė shkoni. Kėto pika mund tė jenė mė pas tė zbatueshme nė kėrkim tė shokut qė me tė vėrtetė ju pėrshtatet. Sa mė shumė ta njihni dhe kuptoni veten, aq mė tė shumta do tė jenė mundėsitė e suksesit nė lidhjen tuaj. Tė njihni dhe tė kuptoni veten nuk ėshtė shumė e vėshtirė, por kėrkon kohė dhe energji. Mund ta bėni duke lexuar, duke folur, duke medituar, duke u lutur, duke marrė pjesė nė seminare, duke u kėshilluar me njė mjek, njė astrolog, apo cilindo tjetėr udhėrrėfyes.


  _________________
  Kush ka vdekur per atdhe ,nuk ka vdekur por ka lindur

  KURBINI FORUM

   Ora ėshtė Thu Jun 21, 2018 3:19 pm