FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Sep 18, 2008 8:18 pm

  MDR951 Pėr femrat puthja ėshtė mė e rėndėsishme se seksi. Pėrveē tė tjerash, puthja i bėn mirė edhe shėndetit. Dy studime tė reja dėshmojnė pėr kėtė. "Asnjė fatkeqėsi nuk mund tė mė ndodhė kur ajo mė dhuron njė puthje", - kėndonte poeti trubador Colin Muset, mė 1400-n. Pa pėrfytyruar se shkenca, nė njė largėsi shekullore, do t'i jepte tė drejtė. Njė studim i kryer nga Universiteti i Vjenės, nė fakt, ka nxjerrė si pėrfundim se puthjet e rregullta i bėjnė mirė shėndetit, njėsoj si njė ilaē. Njė puthje e gjatė dhe gjithė pasion ul tensionin e gjakut dhe gjithashtu edhe nivelin e kolesterolit, duke parandaluar nė kėtė mėnyrė rrezikun e infarktit. Edhe mbrojtjet e imunitetit bėhen mė tė forta. Sepse gjatė ēdo puthjeje ēlirohet njė sasi e madhe bakteresh, tė cilat pėrēohen nga njė partner te tjetri, duke nxitur prodhimin e antitrupave tė rinj. Domethėnia qė ka puthja pėr femrat dhe meshkujt ka qenė temė e kėrkimit tė seksologes Ingelore Ebberfeld nga Bremeni. Sipas studimit gjerman, tė kryer mbi 514 njerėz tė moshave 16-91 vjeē, ndėrkohė qė meshkujt priren ta shohin puthjen mė shumė si njė zakon, pėr femrat ajo pėrfaqėson njė pėrbėrės shumė tė rėndėsishėm pėr intimitetin e ēiftit, aq sa konsiderohet mė e rėndėsishme se seksi. Ka edhe mė: dy tė tretat e femrave qė iu pėrgjigjėn pyetėsorit tė seksologes, thonė se njė burrė qė puth mirė, ėshtė edhe njė i dashur i mirė. Nė pėrgjithėsi, ato qė thoshin se puthnin me kėnaqėsi, ishin 56 pėr qind e femrave tė pyetura, kundrejt 44 pėr qind tė meshkujve. Vetėm kur bėjnė dashuri, sjellja e tė dy gjinive duket se pėrputhet: 10.7 pėr qind e meshkujve dhe 9.7 pėr qind e femrave kanė deklaruar se nuk puthen gjatė raportit.
  Efektet e puthjes
  Rrahjet e zemrės arrijnė 180 tė rrahura nė minutė. Presioni i gjakut shkon 150 mm. Vihet re njė zgjerim i bebeve tė syrit dhe thuajse bllokim i mushkėrive. Fytyra merr njė ngjyre tė kuqe tė ndezur, pėr shkak tė zgjerimit tė enėve tė gjakut. Trupi pėrshkohet nga tė dridhura dhe tė duket sikur gjithēka e jotja ėshtė nė ajėr. Ėshtė ky efekti i quajtur "zemra nė grykė", i njėjtė si pėr gratė ashtu edhe pėr burrat, ose siē konsiderohet rėndom, ai emocioni i fortė qė provon njeriu sa pothuajse i del vetja jashtė kontrollit. Kjo ėshtė pra "puthja e parė". Por, sipas andrologėve, gjithnjė nėse ka vėrtet njė ndjenjė mes dy vetėve, sepse pėrndryshe reagimi i vetėm do tė pėrkufizohej si ankth. Pėlqimi "pamor" duhet tė ketė pėrkimin e tij fizik, tė prekshėm dhe tė vėrtetė dhe puthja ėshtė prova e parė e njė serie tė gjatė mes atij dhe asaj. Ndėrkohė qė buzėt afrohen, futėn nė punė hundėt tė cilat thithin feromonet e partnerit. Kėto tė fundit janė pjesėza tė padukshme, por shumė tė rėndėsishme, sepse pėrmbajnė erėn, kėshtu qė shėrbejnė si bazė pėr pėlqimin fizik. Nėse feromonet e partnerit nuk tė tėrheqin, puthja do tė jetė njė dėshtim dhe nuk do tė ēoje mė tej. Por nėse partneri pėrdor njė teknike tė pėlqyeshme dhe eksituese, adrenalina dhe noradrenalina (substanca kėto qė prodhohen nga gjėndrat mbiveshkore) japin pėlqimin e tyre. Atėherė puthjet ndjekin njėra- tjetrėn. Nėpėrmjet puthjes dhe "furtunės" kimike qė lidhet me tė, kalohet nė fazėn e seksit dhe tė ndjenjės. Sipas studiuesve faza e puthjes ėshtė vendimtare edhe pėr disa arsye tė tjera. Puthja fut nė lojė jo vetėm gojėn dhe gjuhėn, por edhe sytė dhe duart, sepse pėrkėdheljet dhe lojėrat me gishtat, nė fakt, ndihmojnė pėr ta bėrė mė tė efektshme dhe mė domethėnėse puthjen. Njė "puthje e parė" e cila ėshtė pa dyshim e paharruar, pėrbėn njė bazė jashtėzakonisht tė fortė pėr njė marrėdhėnie tė qėndrueshme.

  Pjesėt e harruara tė trupit

  Janė disa pjesė tė trupit fatlume: puthen shpesh dhe zhvillojnė shumė shpejt sensibilitetin dhe kėnaqėsitė e kėtyre pjesėve. Por janė disa pjesė tė tjera tė trupit qė quhen pjesė tė harruara qė shpesh lihen pas dore, kalon shumė afėr por asnjėherė nuk ndalemi asnjėherė por ėshtė njė mėkat sepse mund tė zbulohen kėnaqėsi tė reja, duke provokuar kėnaqėsi tė papritura. Duke kaluar puthjet nė faqe midis miqve dhe puthjet nė buzė midis dy tė dashuruarve, fytyra shpesh lihet pas dore. Fytyra ėshtė njė zonė shumė sensibile dhe komunikative. Tek pjesa e syve aty ku lėkura ėshtė e hollė dhe delikate ėshtė njė zonė sensibėl e pėrkėdheljeve, ashtu si rrėnja e flokėve dhe veshėt. Fytyra ėshtė si njė univers pėr t'u zbuluar, dhe fjalėt e dashurisė janė tė qarta dhe tė kuptueshme dhe kjo bėn tė tė shtosh dėshirėn, tamam si shikimet qė shoqėrojnė puthjet.

  Roli i syve gjatė puthjes

  Duhet tė bėhesh njė puthės profesionist qė ajo tė mos ndihet e pasigurt tė puthjet qė jep. A do tė vazhdosh tė jesh nė shkallėn fillestarė apo do tė bėsh ai qė ajo dėshiron? Asnjėherė mos harroni qė puthja ka rolin kryesor nė njė marrėdhėnie sentimentale. Nėse i dashuri ose e dashura juaj nė momentin qė puth thotė 'Tė dua", kjo nuk do tė thotė aspak se ai ose ajo di tė puthė si njė profesionist. Nė fund tė fundit, gjithēka nė kėtė proces, realizohet vetėm nė sajė tė lėvizjes sė buzėve dhe jo tė fjalėve. Roli i syve ėshtė mjaft i rėndėsishėm kur puth dikė. Duhet ti mbash mbyllur sytė apo duhet ta shohėsh nė sy, kjo ėshtė njė dilemė e madhe. Jepi fillimisht njė puthje tė vogėl njeriut tė zemrės duke e vėshtruar thellė nė sy dhe mė pas harro vėshtrimin duke u fiksuar tek buzėt dhe efekti do tė jetė marramendės.

  Puthja, oguri i mirė nė marrėdhėnie

  Kur nis njė lidhje miratimi i saj bėhet me anė tė puthjes. Ėshtė puthja ajo e cila bėn qė mes dy partnerėve tė shtohen ritmet e rrahjes sė zemrės sė tyre dhe ėshtė po puthja, por nė kėtė rast njė puthje mė eksituese e cila shėrben si njė ogur i mbarė pėr tė nisur kryerjen e marrėdhėnies seksuale. Megjithatė studiuesit kanė vėrtetuar se puthja merr vlerėsime tė ndryshme nga njerėz tė ndryshme, ku mė mospėrfillėsit duket tė jenė meshkujt. Ndoshta gjėja mė e vėshtirė qė mund t'i kėrkohet njė mashkulli ėshtė tė zgjasė puthjet mė shumė se sa duhet. Ajo ēfarė i bezdis ata mė shumė ėshtė fakti qė femrat e teprojnė me puthjet dhe ligėshtohen gjatė aktit seksual. Seksualisht, meshkujt e vlerėsojnė pak puthjen dhe harrojnė se goja mund tė jetė shumė tėrheqėse dhe mund tė pėrdoret pėr njė mori arsyesh. Shumė meshkuj, mendojnė se mėnyra mė e mirė pėr tė plotėsuar kapriēot e tyre ėshtė qė tė afrohen tmerrėsisht shumė pas gojės sė saj. Mouah
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Fri Sep 19, 2008 2:02 pm

  por eshte me e rencishme ne fillim se ne qoftese nuk puth mire tjetri imagjina qar sex te mire do bej!
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Sat Sep 20, 2008 2:47 am

  perfect10 perfect10 bravo.....e shikon se puthja eshte eksitim....????
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Wed Sep 24, 2008 1:15 pm

  po sigurishte qe eshte! nuk kam thene te kunderten!
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Thu Sep 25, 2008 2:29 am

  ja te pyesim chrysan kush eshte me e mire per ty puthja e gjate apo sexi
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Thu Sep 25, 2008 9:30 am

  sa pytje budallik qe ishte kjo! nuk di te besh pytje adiii! lol3
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Fri Sep 26, 2008 3:37 am

  ke drejte se nuk ka puthje pa sex
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Sat Sep 27, 2008 12:16 pm

  lol!
  jo nuk ka sex pa puthje! lol3
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Sun Oct 05, 2008 3:11 am

  po mire moj ti nuk don sex pa te eksituar duke te puthur....kjo ide e mire(sic duket eksitohesh pak me vonese) lol! lol! lol! lol!
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Sun Oct 05, 2008 3:43 pm

  Ordinateur08 sa i poshter balle_gif ska gje se sdo ta mesosh kur a exitohem von apo shpejto Razz
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Wed Oct 08, 2008 2:41 am

  per ta mor vesh un do ta mare...(ose e di qysh tani)te njoh ne fytyre une.... lol! lol! lol! lol!
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Wed Oct 08, 2008 10:10 am

  lol! avash se smund te kuptosh gje nga fytyra Razz
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Thu Oct 09, 2008 3:01 am

  e ke gabim se ju femrat ne fytyre kuptoheni kur filloni me u eksituar, shenjat e pare jan fytyra pastaj vijne te tjerat Amour65
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Thu Oct 09, 2008 11:35 am

  dmth car tregon fytyra?
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Fri Oct 10, 2008 4:57 am

  po ti don me ti thon gjonat troc..; po ja fillon e zbukurohesh, syte te shkelqejne. i mban gjysem te mbyllur. buzet te dridhen. llapa jote kerkon te te kisss...etj. etj.. lol! lol! lol! lol!
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Fri Oct 10, 2008 9:40 am

  MDR951

  shum filma shikon adiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Sat Oct 11, 2008 2:32 am

  po nuk ti thash te gjtha.por here tjeter do ti them shenjat qe tregohuni ju te eksituara lol! lol!
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Sat Oct 11, 2008 10:03 am

  mire shko shiko dhe filma te tjera qe te kuptosh! lol!
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Sun Oct 12, 2008 4:27 am

  DON ME TE THON SE KUR EKSITOHESH TI SE SI KUPTOHESH lol!
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Mon Oct 13, 2008 10:57 am

  car????????????se kuptova kte qe the.
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Tue Oct 14, 2008 2:24 am

  po pra ti thua shiko filma dhe meso se si eksitohesh ti.. edhe une ate do boj do shof ndonje artiste qe te ngjan ty dhe ta shof kur eksitohet ajo , lol lol lol
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Tue Oct 14, 2008 11:22 am

  sa i poshter qe je!
  por jo mo se secili ka menyra te drushme eksitimi Razz
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Wed Oct 15, 2008 3:00 am

  po mire pra e dim se ti nuk eksitohesh po nuk te putha e po nuk te vura duart ne trupin tend lol! lol! lol!
  avatar
  CatWoman
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 2031
  Age : 27
  Registration date : 04/07/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga CatWoman prej Wed Oct 15, 2008 11:35 am

  jo mua me eksitojn gjera tjera por sdo ti them Razz
  avatar
  adiii
  Moderator/e
  Moderator/e

  Numri i postimeve : 1926
  Age : 31
  Location : usa
  Registration date : 22/06/2008

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga adiii prej Sat Oct 18, 2008 6:11 pm

  crysan po nuk e puthe nuk bon sex dot me te lol! lol! Amour02

  Sponsored content

  default Re: PER FEMRAT PUTHJA ESHTE ME E RENDESISHME SE SEKSI

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu Jun 21, 2018 3:23 pm