FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  SERIE A RROGAT SI PAGUAJNE 20 SKUADRAT E KAMPIONATIT

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default SERIE A RROGAT SI PAGUAJNE 20 SKUADRAT E KAMPIONATIT

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Sep 08, 2008 7:00 pm

  11 mln € nė sezon, Ibra, mė i paguari nė Serie A


  Ibrahimoviē ėshtė njeriu i momentit nė Shqipėri, por sidomos nė Itali. Teksa mbrėmė talenti suedez "pushtonte" stadiumin "Qemal Stafa", nė Serie A prej 1 shtatorit 2008 ai bėhet futbollisti mė i paguar. Morati, bosi i Interit i kishte premtuar njė rritje rroge qė nė qershor tė kėtij viti. Madje atėherė u fol pėr njė shumė marramendėse, e cila i kalonte tė 12 milionė nė sezon. Ndėrkohė dje, e pėrditshmja prestigjioze sportive italiane "Gazzetta dello sport" ka publikuar edhe listėn e rrogėtarėve elitarė nė klubet e tyre si dhe shumėn e parave qė shkon vetėm pėr pagesa mujore nga presidentėt pėr skuadrat e tyre.
  Vihet re se nga sezoni i kaluar ka njė rritje tė konsiderueshme tė buxhetit vėnė nė dispozicion pėr rrogat. Kėshtu pėr kėtė sezon Serie A paguan plot 768.4 milionė euro rroga, ose e thėnė ndryshe, 101.9 milionė mė shumė se vitin e kaluar. Njė rritje e tillė sipas analistėve sportivė italianė vjen edhe nga forcimi i disa prej shoqėrive sportive, ku mbi tė gjitha, Inter. Deri njė vit mė parė klubi zikaltėr jepte jo mė shumė se 103 milionė euro rroga, ndėrsa sivjet kjo shifėr ka shkuar nė 120 milionė euro rroga duke u barazuar me Milanin. Kuqezinjtė kanė mbetur nė tė njėjtin nivel edhe pse nė skuadėr kanė ardhur edhe dy futbollistė si Ronaldinjo dhe Shevēenko, tė cilėt marrin respektivisht, 6.5 milionė braziliani dhe 4 milionė ukrainasi. Por fakti se Milani gjatė kėsaj vere ka larguar shumė futbollistė, ka bėrė qė edhe kufiri i rrogave tė mbetet po ai. Ndėrsa te Inter ka rritur ndjeshėm rrogėn Ibrahimoviē, e cila nga 6 milionė ka shkuar nė 11 milionė euro. Po kėshtu rritje ka pasur edhe pėr emra tė ardhur rishtazi si, Mancini, Muntari e Quaresma. Rritje, kjo pėr efekt edhe tė pjesėmarrjes nė Kupėn e Kampioneve ka pasur edhe klubi i Juventus, lojtarėt e tė cilit sė bashku pėrfitojnė 115 milionė nė sezon. Por nuk kanė mbetur prapa edhe Roma, Napoli dhe Xhenoa, klube kėto qė kėtė sezon pretendojnė Evropėn.

  Rrogat qė paguajnė 20 klubet e Serie A

  1) Inter
  120 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Ibrahimoviē me 11 milionė euro)
  2) Milan
  120 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Kaka 9 milionė euro)
  3) Juventus
  115 milionė euro(futbollisti mė i paguar, Buffon 5,5 milionė euro)
  4) AS Roma
  65 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Totti 5,5 milionė euro)
  5) Fiorentina
  37 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Mutu, Gilardino e Frey 2 milionė euro)
  6) Xhenoa
  35 milionė euro (futbollisti mė i paguar, 2,5 milionė euro)
  7) Napoli
  29 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Hamsik, Lavezzi e Zalayeta milionė euro)
  Cool Palermo
  28 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Liverani e Miccoli 1,2 milionė euro)
  9) Lazio
  27 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Rocchi 1,3 milionė euro)
  10) Torino
  25 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Bianchi 1,3 milionė euro)
  11) Kaljari
  20 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Conti 650 mijė euro)
  12) Katania
  20 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Ledesma 620 mijė euro)
  13) Sampdoria
  20 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Cassano 2,6 milionė euro)
  14) Bolonja
  19 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Di Vaio 1 milion euro)
  15) Siena
  18,5 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Maccarone 800 mijė euro)
  16) Leēe
  18 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Tiribocchi e Stendardo 550 mijė euro)
  17) Kievo
  14 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Pellissier 620 mijė euro)
  18) Udinese
  14 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Di Natale 900 mijė euro)
  19) Atalanta
  12,5 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Doni 450 mijė euro)
  20) Rexhina
  11,4 milionė euro (futbollisti mė i paguar, Brienza e Corrati 600 mijė euro)

   Ora ėshtė Sat Jun 23, 2018 2:41 pm