FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  ME Serbinė bisedohet vetėm si njė shtet fqinj

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default ME Serbinė bisedohet vetėm si njė shtet fqinj

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Aug 10, 2008 3:21 am

  Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka hedhur poshtė kategorikisht mundėsinė qė tė zhvillohen bisedime rreth statusit tė Kosovės. “Kurrė nuk do tė pranojmė bisedime qė kanė tė bėjnė me statusin e vendit. Asnjėherė nuk do tė pranojmė tė bisedojnė pėr asnjė temė dhe materie qė ka tė bėjė me statusin e vendit”, ka thėnė ai, duke theksuar se ēėshtja e statusit ėshtė ēėshtje e pėrfunduar. Presidenti Sejdiu ka theksuar edhe njė herė se Kosova dhe Serbia mund tė bashkėbisedojnė vetėm si dy shtete tė pavarura, pėr ēėshtje qė janė nė interes tė qytetarėve tė tė dyja vendeve. Presidenti Sejdiu ka hedhur poshtė edhe mundėsinė e krijimit tė policisė etnike serbe si dhe ēfarėdo strukture qė do tė cenonte integritetin territorial tė Kosovės dhe funksionimin normal tė saj. “Institucionet e Kosovės nuk do tė japin asnjė mbėshtetje qė nėnkupton ndarjen e Kosovės nė ēfarėdo forme. Kosova ėshtė unike, ėshtė e saktėsuar edhe me kushtetutėn e saj, por edhe nė mbėshtetjen ndėrkombėtare. Nuk ka asnjė qasje qė mbėshtetė Kosovėn qė tė jetė e etniteteve tė veēuara, por ka karakterin e njė shoqėria shumetnike”, ka thėnė ai. Presidenti i Kosovės ka thėnė se ėshtė me rėndėsi qė nė Kosovė tė krijohen mekanizma tė pėrbashkėt tė pushteteve qė bashkėpunojnė mirė njėri me tjetrin.

  Nga ana tjetėr ėshtė theksuar se po vijojnė bisedimet pėr njohjen e mėtejshme tė pavarėsisė sė Kosovės. Deri mė tani duket se ka pėrfunduar faza e parė e njohjes sė pavarėsisė ndėrsa pritet qė tė ketė dhe njė tjetėr fluks vendimesh pėr tė njohur shtetin mė tė ri tė Kosovės. Gjithashtu ėshtė kėrkuar qė komuniteti ndėrkombėtar tė ndikojė pėr qetėsimin e situatės sė Kosovės dhe jo pėr acarimin e mėtejshėm tė situatės.

   Ora ėshtė Sun Jul 22, 2018 7:29 am