FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Bashkimi familjar nė Itali, rinovohet leja e qėndrimit pėr 18 vjeēarėt

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 33
  Registration date : 17/04/2008

  default Bashkimi familjar nė Itali, rinovohet leja e qėndrimit pėr 18 vjeēarėt

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Aug 10, 2008 3:10 am

  Njė shtetas nė moshėn 18-vjeēare, i pajisur me leje qėndrimi pėr motive familjare nė Itali, ka tė drejtėn e ripėrtėritjes sė saj. Ky ėshtė vendimi mė i fundit i marrė nga Gjykata Administrative Rajonale dhe e Kasacionit nė Itali. Lajmi konfirmohet nga burime tė Drejtorisė sė Migracionit nė Ministrinė e Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta. Sipas kėsaj drejtorie, vendimi parashikon qė fėmija me mbushjen e moshės sė rritur 18 vjeē, ka tė drejtėn e ripėrtėritjes sė lejes sė qėndrimit pėr motive familjare, me tė njėjtėn kohėzgjatje si e prindit, por sidoqoftė, pasi tė jenė plotėsuar kushtet e realizimit tė tė ardhurave dhe tė strehimit, tė parashikuara pėr ribashkimin familjar. Pra, prindi duhet tė zotėrojė njė strehim tė pėrshtatshėm tė ēertifikuar nga komuna, apo dhe njė tė ardhur tė mjaftueshme, proporcionale me numrin e personave me tė cilėt bashkėjetohet dhe tė regjistruar nė gjendjen familjare. Sipas specialistėve tė Drejtorisė sė Migracionit nė Ministrinė shqiptare tė Punės, situata e tė miturit nė Itali ėshtė objekt i formave tė ndryshme tė mbrojtjes dhe tė pėrkujdesit, qė frymėzohen nga respektimi i tė drejtave themelore, universalisht tė njohura, pavarėsisht nga shtetėsia e tė miturit, tė drejta qė konsiderohen si tė pacėnueshme. “Nėse ėshtė i pranishėm prindi me qėndrim tė rregullt nė Itali, fėmija i mitur pason gjendjen juridike tė prindit me tė cilin bashkėjeton, pra gėzon tė drejtėn e lėshimit tė njė lejeje pėr motive familjare", shpjegojnė specialistėt.

   Ora ėshtė Thu May 24, 2018 1:19 am