FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  MINISTRIA:LIBRAT BLEJINI NE GUSHT MERRNI FATURE QE TE RIMBORSOHENI

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default MINISTRIA:LIBRAT BLEJINI NE GUSHT MERRNI FATURE QE TE RIMBORSOHENI

  Mesazh nga Sajmiri prej Mon Jul 28, 2008 11:04 pm

  Kėtė vit shitja e librave shkollorė pėr nxėnėsit e 9-vjeēares do tė nisi qė muajin e ardhshėm. Duke parė eksperiencėn e hidhur tė vitit tė kaluar, drejtuesit eBOMIT-it kanė vendosur qė shitja e librave tė nisi qė nė gusht, me shpresėn se nuk do tė ketė mė radha tė pafundme pėr blerjen e tyre. Lajmin e ka bėrė tė ditur dje nė njė deklaratė pėr mediat, drejtori i Bordit tė Miratimit tė Teksteve (BOMIT) pranė MASH,Agim Duka. “Pas pėrfundimit tė pėrzgjedhjes sė librave shkollorė dhe realizimit tė shtypjes sė tyre nga botuesit pėrkatės,librat shkollorė do tė jenė nė pikat e shitjes pranė shkollave dhe nė librari, qė nė muajin gusht”, ka thėnė ai. Nė kėtė mėnyrė, nė tė gjitha shkollat do tė afishohet njoftimi pėr pikat e shitjes,lista e librave shkollore dhe botuesit e tyre. “Ne kėshillojnė tė gjithė prindėrit dhe nxėnėsit tė blejnė librat shkollorė duke filluar qė nga muaji gusht, pėr tė evituar radhėt nė pikat e shitjes”, ėshtė shprehur Duka. Por edhe pse librat do tė blihen nga prindėrit, qeveria ka vendosur qė t’i kompensojė ata, pėr shumėn e librave qė do tė blejnė. Por pėrpara se tė marrin kompensimin ata duhet tė kenė me vete edhe faturėn tatimore tė blerjes sė librave. “Prindėrit dhe nxėnėsit e arsimit bazė 9-vjeēar duhet tė tėrheqin pas blerjes sė librave, faturėn tatimore qė tė mund tė marrin kompensimin pėr librat qė do tė blejnė”, ka shtuar Duka. Sipas tij, njė nga efektet pozitive tė reformės sė Altertekstit ka qenė shtimi i numrit tė librarive nė tė gjithė vendin, madje edhe nė zona ku nuk ka pasur deri mė sot, tė cilat do tė ofrojnė kėtė shėrbim tė librit edhe pas sezonit tė shitjes sė librave shkollorė.

   Ora ėshtė Mon Jun 25, 2018 1:11 am