FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  DISA FAKTE INTERESANTE RRETH DASHURISE

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default DISA FAKTE INTERESANTE RRETH DASHURISE

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Jul 13, 2008 3:06 pm

  Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu. Mė poshtė janė 25 fakte rreth dashurisė.
  1- Burrat tė cilėt e puthin gruan e tyre nė mėngjes, jetojnė 5 vjet mė shumė se sa ata qė nuk e bėjnė kėtė gjė.
  2- Kėnga e parė pėr dashurinė ėshtė shkruar 4 000 vjet mė parė dhe vjen nga njė zonė midis Tigrit dhe Eufratit.
  3-Nėse vjen momenti pėr intimitet qė nė fillim tė marrėdhėnies, 78% e vajzave nuk pranojnė nėse nuk janė depiluar.
  4- Vajzat feministe kėrkojnė mė shumė se tė tjerat tė kenė njė marrėdhėnie romantike.
  5- Dy tė tretat e njerėzve raportojnė se kanė rėnė mė shumė nė dashuri me dikė qė kanė vite qė e njohin, se sa me njė tė sapo njohur.
  6- Njerėzit qė tregojnė historinė e tyre tė dashurisė e bėjnė kėtė pasi mendojnė se procesi ėshtė jashtė kontrollit tė tyre.
  7- Dashuria nxit njė efekt qetėsues nė trup dhe mėndje pėr tė paktėn njė vit, gjė qė ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.
  8- Dashuria ka tė njėjtin efekt nė trup njėsoj si edhe frika e madhe. Te njė person i dashuruar shfaqen tė njėjtat simptoma si te njė person qė ndjen njė frikė tė madhe - zmadhim tė bebes sė syrit, duar tė djersitura, dhe rritje tė tė rrahurave tė zemrės
  9- Skanimet e trurit kanė treguar se kur njeriu shikon foto tė njeriut tė zemrės, truri reagon menjėherė duke treguar dėshirė.
  10- Vajzat e fisit Tivi nė Pacifikun jugor martoheshin qė nė lindje.
  11- Shėrbimi "Detektori i dashurisė" i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut tė dashur, nėse ai vėrtet ėshtė i ndershėm nė atė qė thotė. Telefoni analizon kordat e zėrit pėr tė parė nėse ai flet me dashuri apo jo. Pėrdoruesi merr njė analizė tė bisedės nėpėrmjet njė mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizėn, pėrqendrimin dhe ndershmėrinė me tė cilėn ka folur personi tjetėr nė linjė.
  12- Rreth 11 pėr qind e grave kontrollojnė menjėherė "online" pėr tė parė tė dhėnat e njė personi qė e kanė takuar ose qė presin ta takojnė, kundrejt 7 pėr qind tė meshkujve.
  13- Me kalimin e kohės, partnerėt tentojnė tė kenė gjithmonė e mė shumė tė njėjtat sjellje.
  14- Njerėzit tentojnė tė kthejnė mė shumė kokėn nė tė djathtė se sa nė tė majtė kur puthin dikė (65 pėr qind e njerėzve e kthejnė kokėn nė tė djathtė).
  15- Tradita e unazės sė fejesės ka ardhur qė nė shekullin e 15-tė, kur Duka Maximillian i Austrisė i dha njė unazė tė fejuarės sė tij Mary nga Burgundy.
  16- Rreth 43 pėr qind e grave preferojnė qė partnerėt tė mos tregojnė shenja "dashurie" nėse nuk janė tė sigurt pėr njė lidhje.
  17- Njerėzit qė sapo kanė rėnė nė dashuri tregojnė zvogėlim tė hormonit serotoninė, nė nivele aq tė ulėta sa dhe te njė person i sėmurė.
  18- Aeroporti Ndėrkombėtar i Filadelfias mbahet si numri 1 pėr lidhjet e dashurisė gjatė kohės sė pritjes.
  19- Sipas njė teorie matematike, ne duhet tė takojmė shumė njerėz para se tė zgjedhim partnerin e pėrjetshėm. Sipas probabilitetit vetėm kėshtu ka mė shumė shanse pėr njė ēift tė suksesshėm.
  20- Mjekra e burrave rritet mė shpejt kur ata mendojnė pėr seks.
  21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit "Romeo dhe Zhulieta", merr rreth 1000 letra ēdo vit nė adresė tė Zhulietės, ēdo Valentin.
  22- "Nėse njė person refuzon njė lidhje, personi bie edhe mė shumė nė dashuri me atė person qė nuk e ka pranuar", thotė Helen Fisher autor i librit "Pse dashurojmė". Pjesėt e trurit qė aktivizohen kur ne jemi tė gėzuar vazhdojnė tė mbeten aktive.
  23- Ka njė arsye pse ndodhin romancat nė zyrė. Rėnia nė dashuri ėshtė shumė e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetėsia, afėrsia dhe romanca.
  24- Njė nė pesė marrėdhėnie dashurie afatgjata ndodhin pasi njėri nga partnerėt ėshtė i pėrfshirė nė tė.
  25- Njė marrėdhėnie romantike i bėn tė dy partnerėt tė lumtur. Sa mė afėr ndihemi, aq mė tė lumtur jemi.

   Ora ėshtė Sun Jul 22, 2018 7:26 am