FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  TANI MUND TE MARTOHESH EDHE NE NJE ANIJE KOZMIKE PER 1.45 MILIONE ERO

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default TANI MUND TE MARTOHESH EDHE NE NJE ANIJE KOZMIKE PER 1.45 MILIONE ERO

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue Jul 01, 2008 8:22 pm

  Ēiftet me fat sė shpejti do tė mund tė realizojnė nė plot kuptimin e fjalės hapin e madh drejt tė panjohurės: Ky ėshtė premtimi i njė kompanie japoneze qė parashikon tė organizojė martesa nė hapėsirė. Firma japoneze "First Advantage" hapi sot rezervimet pėr ēiftet e reja, tė gatshme tė shpenzojnė deri nė 240 milionė jenė (1,45 milionė euro) pėr tė zenė vend nė bordin e njė anijeje tė vogėl kozmike qė do tė lėshohet deri nė njė lartėsi prej 100 kilometrash. Gjatė kėtij udhėtimi prej njė ore, ēifti do tė kalojė disa minuta nė kushtet e humbjes sė peshės. Edhe tre tė ftuar tė tjerė mund tė hypin nė anije pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e dasmės.
  Formalitetet e ceremonisė sė martesės do tė zhvillohen pėrpara ngritjes sė anijes kozmike, me qėllim qė ēiftet pasi tė kenė thėnė "po" tė mund ta kalojnė pjesėn mė tė madhe tė udhėtimit duke soditur konturet e tokės. First Advantage do t'i administrojė kėto udhėtime me ndėrmarrjen amerikane Rocket Plane, qė do t'i ngrejė anijet nga njė aeroport privat nė Oklahoma (qendėr e SHBA-sė).
  Edhe pse e lanēon kėtė ofertė nė Japoni, "First Advantage" mendon se do t'i marrė kėrkesat kryesore nga ana e pasanikėve kinezė dhe arabėt e Gjirit Persik. Ajo konfirmoi se ka marrė kėrkesa nga klientė tė interesuar madje pėrpara se tė hapeshin rezervimet.Turizmi hapėsinor po zhvillohet duke kryer disa udhėtime qė pas udhėtarit tė parė nė hapėsirė, milionerit amerikan Dennis Tito, qė i pagoi 20 milionė dollarė agjencisė hapėsinore ruse pėr njė udhėtim vajtje-ardhje nė hapėsirė nė 2001.

   Ora ėshtė Sat Jun 23, 2018 2:58 pm