FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  SHBA 17 VAJZA NE VITIN E PARE NGELIN SHTATZENE

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default SHBA 17 VAJZA NE VITIN E PARE NGELIN SHTATZENE

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue Jul 01, 2008 7:28 pm

  Ndėrsa pushimet e verės kanė nisur, 17 vajza nga shkolla e mesme “Gloucester High School” presin tė bėhen nėna. Ky numėr ka alarmuar mėsues e prindėr, duke qenė se ėshtė katėr herė mė i lartė se ēdo vit tjetėr nė shkollėn me 1200 nxėnės. Disa ua vėnė fajin statistikave, tė tjerė filmave, por drejtori i shkollės, Joseph Sullivan e di arsyen e kėtij bumi shtatzėnish mes viteve tė para tė gjimnazit nė Nju Jork. Zakonisht shkolla ka rreth katėr shtatzėnė ēdo vit. Autoritetet e shkollės filluan tė merren me kėtė ēėshtje qė nė tetor, kur vunė re njė numėr jashtėzakonisht tė lartė vajzash adoleshente qė pyesnin pas kontrolleve nė qendrėn shėndetėsore tė shkollės nė ishin shtatzėnė apo jo. Nė maj ishte tepėr vonė, me dhjetėra vajza pėrsėritėn vizitat dhe 17 prej tyre dolėn pozitive ndaj testit tė shtatzėnisė. Asnjėra prej tyre nuk ėshtė mė e madhe se 16 vjeē. Po ka edhe mė shumė, drejtori zbuloi se njė prej baballarėve ėshtė njė 24-vjeēar i pastrehė. Psikologu thotė se kėto pėrgjithėsisht “janė vajza qė cilave u mungon vetė-vlerėsimi dhe kanė mungesė dashurie nė jetė”. “Rreziku mė i zakonshėm ėshtė mungesa e vetėbesimit, qėllimi dhe mungesa e drejtimit nė jetė. Vajzat e vogla kanė nevojė pėr pėrkujdesje dhe dashuri pa kushte. Kėtė presin se do ta kenė nga fėmijėt qė do tė lindin vetė”, thotė ai. Ireland ėshtė njėra prej vajzave tė vitit tė parė, e cila me mendėsinė e moshės tregon sa me fat ndihet kur e di se do tė bėhet me fėmijė. Kyla Brown ėshtė njėra prej vajzave tė tjera. Ajo thotė se shtatzėnia e saj nuk ishte e planifikuar. Bebja e saj pritet tė lindė nė mes tė shtatorit. Vetėm muaj e kaluar, dy mjekė tė qendrės shėndetėsore tė shkollės dhanė dorėheqjen, duke qenė se kishin shpėrndarė kontraceptivė falas dhe ky fakt kishte ngjallur kritika nga prindėrit. Doktor Brian Orr dhe kryeinfermierja Kim Daly pranuan se u kanė dhėnė kontraceptivė dhe prezervativė nxėnėsve, duke u nisur nga “qėllimi i mirė”.

   Ora ėshtė Thu Jun 21, 2018 3:22 pm