FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Llesh Kola kemi mbi 20 mijė ndėrmarrje shqiptare nė Itali

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Llesh Kola kemi mbi 20 mijė ndėrmarrje shqiptare nė Itali

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue Jul 01, 2008 7:04 pm

  Shqiptarėt nuk rezultojnė tregtarė tė suksesshėm vetėm nė 28 mijė kilometrat katrorė tė vendit tonė. Sipas ambasadorit shqiptar nė Itali, Llesh Kola, janė tė paktėn 20 mijė shqiptarė qė kanė ngritur bizneset e tyre nė Itali. Njė shifėr jo e vogėl kjo, po tė kemi parasysh se 18 vite mė parė shqiptarėt u dyndėn brigjeve tė Adriatikut vetėm me rrobat e trupit. Ndėrsa sot kanė arritur tė kenė ndėrmarrje me dhjetėra dhe qindra punėtorė. Nė njė intervistė dhėnė agjencisė sė lajmeve "Hermes News", diplomati shqiptar rrėfen pėr marrėdhėniet e shkėlqyera tregtare mes dy vendeve.

  Sipas tė dhėnave tė INSTAT numri i imprenditorėve shqiptarė nė Itali po rritet gjithnjė e mė shumė. Shtetasit shqiptarė nė Itali po ofrojnė njė imazh tė ri pėr veten, duke kaluar nė atė tė njė biznesmeni qė prodhon pasuri. Por ky imazh i ri akoma e ka tė vėshtirė tė bindė opinionin publik italian. Z. ambasador, sipas jush, ēfarė duhet bėrė pėr ta lehtėsuar kėtė evolucion?
  Jam i kėnaqur qė, e para, prezenca e shqiptarėve nė Itali ėshtė jo e vogėl. Kemi njė komunitet prej 420 mijė shqiptarėsh tė integruar legalisht. Jam i lumtur qė prezenca e biznesit shqiptar ėshtė e madhe, janė mbi 20 mijė ndėrmarrje shqiptarėsh qė bashkėpunojnė me Italinė dhe jam i bindur qė shqiptarėt janė komuniteti mė i integruar nė Itali. Nuk flas vetėm pėr biznesin, por dhe studentėt, u referohem dhe bashkimeve familjare. Flas pėr njė komunitet cilėsor dhe i mirė integruar, qė po largon steriotipet e shoqėrisė italiane dhe faktorėve tė tjerė, qė vepron si njė komunitet vlerash nė pasqyrimin e historisė dhe vlerave kombėtare, si njė urė lidhėse mes Italisė dhe Shqipėrisė.
  Qė do tė thotė mė konkretisht...
  Tė vazhdojmė siē ia kemi nisur. Tė kujtojmė historinė e ardhjes sonė deri mė sot. Kemi bėrė shumė pėr veten tonė, po sigurisht nuk kemi ē't'iu bėjmė atyre qė e kanė mentalitetin me steriotipe. Po lexoja njė libėr tė ri me subjektin e njė shqiptareje. Aty mėson pėr ato lloj steriotipesh qė kanė ekzistuar pėr ne, qė fatmirėsisht po largohen edhe nga italianėt. Kemi marrėdhėnie tė shkėlqyera rajonale dhe qendrore, kemi njė realitet tė mirė me emigracionin dhe nuk ėshtė me problem, ne po punojmė t'i largojmė kėto streriotipe. Aspirata jonė ėshtė integrimi nė NATO. Unė mendoj se ėshtė njė faktor shumė cilėsor pėr tė ndėrtuar njė imazh tė ri. Pėr tė arritur standarde. Sot kemi shkėmbime delegacionesh dhe vizitash, kemi njė realitet tė ri ekonomik me Italinė, e cila ėshtė partneri i parė ekonomik.
  Megjithatė investitorėt e huaj ende gjejnė pengesa, flitet pėr mungesė informacioni apo dhe mungesa nė legjislacionin shqiptar. A nuk jeni dhe ju dakord me mua?
  Tani ėshtė krijuar njė klimė e favorshme pėr ta, nuk flas vetėm pėr imazhin e Shqipėrisė, por dhe ana ligjore ėshtė e favorshme. Dua t'ju kujtoj se jemi vendi i parė nė Evropė pėr taksat e ulėta. Kemi njė qendėr pėr investimet e huaja nė Shqipėri. Kemi njė aktivitet tė biznesit italian nė Shqipėri qė operon. Unė mendoj se kemi bėrė shumė dhe do tė bėjmė mė shumė, mendoj se realiteti shqiptar ėshtė atraktiv. Prioritetet e zhvillimit duhet t'i kthejmė nė realitet. Flas pėr zhvillimin e turizmit, infrastrukturės. Kemi avantazhe gjeografike, njohim gjuhėn italiane nė pjesėn mė tė madhe. Ne si ambasadė po bėjmė punėn tonė...
  E keni fjalėn pėr zyrėn e emigracionit qė ėshtė hapur nė ambasadė?
  Ambasada ka disa sektorė, njė prej kėtyre ėshtė dhe ai i emigracionit. Ėshtė shumė pozitive. Kjo zyrė evidenton arritjet e komunitetit, promovon vlerat e tij nė Itali. Nėse kemi probleme me imazhin, ne duhet tė promovojmė vlerat.
  Pikėrisht, dua tė ndalem pak tek vlerat materiale. Z. ambasador, dua tė nėnvizoj disa tė dhėna tė tjera. Paratė qė emigrantėt dėrgojnė nė Shqipėri, konstituojnė njė pasuri tė rėndėsishme, qė mund tė ndihmojė zhvillimin e ekonomisė sė brendshme. A nuk besoni dhe ju se do tė ishte mė tepėr e dobishme nėse do tė stimulohej investimi i drejtpėrdrejtė i tyre nė Shqipėri?
  Komuniteti shqiptar qė jeton nė Itali prodhon dhe vlera materiale, dhe kjo ėshtė njė garanci pėr stabilitetin makroekonomik tė Shqipėrisė. Ne iu jemi mirėnjohės atyre shqiptarėve jashtė vendit, qė mbajnė jo vetėm familjet nė Shqipėri, por mendojnė tė ēojnė investime dhe nė Shqipėri. Kjo bėhet me dy rrugė, sė pari duke investuar vetė dhe, sė dyti, duke investuar me kompani italiane. Duhet t'i krijojmė ēdo mundėsi kėtij biznes, janė 20 mijė ndėrmarrje tė vogla, dhe ne duhet ta implementojmė ketė sukses dhe nė Shqipėri. Ne duhet t'i ftojmė shqiptarėt, pastaj tė tjerėt, e sė bashku ta ndėrtojmė Shqipėrinė. Pėr ta nuk ka pengesa...
  Mbase ka hezitime...
  Po, ka hezitime, pasi duhet ta kuptojmė mirė se ku duan tė vendosen. Sidoqoftė nė i inkurajojmė tė investojnė nė vendin e vet.

   Ora ėshtė Sat Jun 23, 2018 2:46 pm