FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Merita Halili kėndon shqip nė Kongresin Amerikan

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 33
  Registration date : 17/04/2008

  default Merita Halili kėndon shqip nė Kongresin Amerikan

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Jun 19, 2008 8:03 pm

  Raif Hyseni dhe Merita Halili dy artistėt bashkėshortė janė tė pranishėm nė evenimentin mė tė rėndėsishėm, nė Kongresin Amerikan. Pėr herė tė parė muzikė dhe kėngė popullore shqiptare, nė “Kenedy Center” Washington DC. Media e vlerėsoi dhe i dha vend tė veēantė kėngėtares. Sė bashku me mjeshtrin e fizarmonikės, Raif Hysenin, kėngėtarja e njohur e muzikės popullore shqiptare, ka vite qė punon e jeton nė Amerikė. Me orkestrėn e tij tė vogėl, ata marrin pjesė nė ēdo aktivitet qė agjencia muzikore “Music World Institut”, zhvillon. Dy artistėt bashkėshortė punojnė sėbashku dhe marrin pjesė nė kocerte e evenimente kudo nė SHBA-sė, Shqipėri e Kosovė. Merita ka udhėtuar disa herė nė drejtim tė Tiranės e Prishtinės, e viseve shqiptare, me Raif Hysenin nga Mitrovica, i cili i bie fizarmonikės e gjithashtu ėshtė edhe kompozitor. Ēifti tregon pėr gazetėn se i pret njė kalendar i ngjeur me aktivitete. Para pak kohėsh ata kanė dhėnė njė koncert nė “Hillo Ballroom” (Manhattan). Tashmė, ēifti ėshtė i ftuar edhe nga “Qendra Kenedi” nė Washington. Nė Kongresin Amerikan, pėr herė tė parė dy artistė do tė interpretojnė drejpėrsėdrejti pėr gati njė orė nė gjuhėn shqipe. Si gjithnjė Merita Halili, do tė jetė e shoqėruar nga Raifi nė fizarmonikė dhe orkestra e tij. “Ndonėse kėto aktivitete janė tė rėndėsishme, thonė ata, nuk bien pėr nga rėndėsia udhėtimet drejt Shqipėrisė dhe Kosovės. Njė recital nė Shqipėri e nė Kosovė do t'i bėnte tė dy tė ndiheshin edhe mė tė lumtur. Megjithatė, siē deklarojnė Merita me Raifin, “pėr realizimin e planeve duhet pak kohė, e ndėrkaq, edhe shumė punė...” Merita tregon se sapo ėshtė kthyer nga njė mbrėmje Gala, e cila u mbajt me rastin e 40-vjetorit tė formimit tė Qendres pėr Muzikė dhe Vallėzim Tradicional nė Manhatan. “Na pritėn si gjithmonė, jashtėzakonisht mirė, thotė Halili, me duartrokitje dhe deri te kėrkesa pėr t'i rikėnduar kėngėt, sa edhe vetė publiku ngadonjėherė i kėndonte ato, duke na shoqėruar si njė kor i pėrbėrė nga adhuruesit e muzikės improvizuar me ne edhe pse nuk ishin shqiptarė, nė disa raste vetėm adhurues tė muzikės amerikanė. Edhe tė tjerėt(grupet qė morėn pjesė), u pritėn shumė mirė. Dhe, pa dyshim grupi i njohur i David Oquendo dhe Havana 3, ishin grupet e pėrzgjedhura qė luanin muzikė tradicionale kubaneze, si dhe e njohura amerikane DJ REKHA.” Kėngėtarja shton se kėto kohė ata janė nė pėrgatitje intensive pėr dy koncertet e ardhshme, tė cilat do tė zhvillohen kėtė muaj nė Washington. Siē dihet, “Kennedy Center” ėshtė njė ndėr institucionet mė me vlerė dhe mė tė rėndėsishme jo vetem nė kryeqytetin amerikan por edhe mė gjerė. Ēifti tregon gjithaq se mė 12 korrik tė kėtij viti, nė Manhattan, Nju Jork, Raifi do tė garojė nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Fizarmonikave. Ata kanė pak kohė qė janė kthyer nga Kosova, ku ishin tė ftuar nga RTV-ja e Kosovės pėr tė xhiruar disa klipe tė Merita Halilit. Kėngėtarja u ndal pak ditė edhe nė Tiranė ku ishte e ftuar nė dasmėn e njė mikut tė vet. Merita shpreh dėshirėn pėr tė zhvilluar njė tur qė nga Tivari nė Preshevė, Mitrovicė, Prishtinė, Tetovė, Dibėr e Kumanovė, pėr ta mbyllur pastaj nė Vlorė, Sarandė, Durrės dhe Shkodėr. “Ėshtė njė ide qė do kohė dhe shumė punė tė realizohet, pastaj le tė jemi tė ndėrgjegjshėm, mungojnė fondet. Deri tani askush nuk ėshtė afruar tė na e sponsorizojė projektin tonė” thonė Merita dhe Raifi.


  Kėngė tė reja tė Merita Halilit

  1. Vallja dhe Kėnga e Mitrovicės: Muzika, teksti dhe orkestrimi R.Hyseni.
  2. O Tirana Jonė-muzika: Teksti dhe orkestrimi R.Hyseni.
  3. Zoti Ty Tė Vraftė: Muzika, teksti dhe orkestrimi R.Hyseni.
  4. Ujė na iku Jeta: Muzika dhe orkestrimi R.Hyseni, teksti Jorgo Papingji.
  5. E Jotja Jam: Muzika R.Hyseni, orkestroi Sh.Saraci, teksti Zhuliana Jorganxhi.

   Ora ėshtė Sat Apr 21, 2018 2:14 pm