FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Greqia,leje pėr pushime emigrantėve

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Greqia,leje pėr pushime emigrantėve

  Mesazh nga Sajmiri prej Thu Jun 19, 2008 7:46 pm

  Greqia shpall ditėt e lejeve pėr emigrantėt qė dėshirojnė tė shkojnė nė vendet e tyre pėr tė kaluar pushimet e sezonit. Nė njė komunikatė pėr shtyp, Ministria e Rendit nė Greqi ka publikuar saktėsisht ditėt se kur mund tė largohen drejt atdheut tė tyre emigrantėt e huaj, pra edhe atyre shqiptarė, pėr pushimet e verės. Tė gjitha tė dhėnat janė publikuar nė faqen e internetit tė Ministrisė sė Brendshme greke.
  Lejet
  Sipas vendimit tė marrė nga ministri i Brendshėm, Prokopis Pavlopulos, pėr tė lehtėsuar hyrjen dhe daljen e emigrantėve shqiptarė qė jetojnė nė mėnyrė tė ligjshme nė Greqi, ata do tė lejohen tė vizitojnė vendin e tyre duke filluar nga data 20 qershor deri mė 15 shtator, gjithnjė nėse kanė dalė nga Greqia brenda kėtyre datave. Kjo deklaratė pėrmbledh emigrantėt e disa kategorive. Nė grupin e parė hyjnė emigrantėt leja e qėndrimit tė tė cilėve ka skaduar, por ata duhet tė jenė tė pajisur me pasaportė apo shkresė zyrtare udhėtimi, e njohur nga shteti grek, qė nuk ka skaduar. Po ashtu do t’u duhet edhe leja e qėndrimit sė cilės i ka skaduar afati si dhe vėrtetimi i tipit Α (me ngjyrė blu) me anė tė tė cilit vėrtetohet qė janė dorėzuar dokumentet pėrkatėse pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit, para se ajo tė skadonte dhe kėtu pėrfshihen gjithė kategoritė e lejeve tė qėndrimit.
  Dokumentet
  Sipas komunikatės sė Ministrisė sė Brendshme greke, emigrantėt qė kėrkojnė pėr herė tė parė leje qėndrimi duhet tė kenė me vete pasaportė ose shkresė zyrtare udhėtimi e njohur nga Greqia dhe qė nuk ka skaduar. Njė tjetėr dokument qė kėrkohet nė pikat e kalimit kufitar grek ėshtė edhe vėrtetimi i tipit Α’ (me ngjyrė blu) me anė tė tė cilit vėrtetohet qė janė dorėzuar tė gjitha dokumentet pėr pėrfitimin e lejes sė qėndrimit. Ministria e Brendshme greke sqaron se grupi i emigrantėve me bashkim familjar, punė tė pėrkohshme dhe ata qė studiojnė duhet tė kenė mė vete nė pikat kufitare: pasaportėn apo njė dokument zyrtar udhėtimi tė njohur nga Greqia dhe qė nuk ka skaduar si dhe vizėn e skaduar qė kanė marrė gjatė mbėrritjes sė tyre nė vend pėr bashkim familjar apo pėr studime. Nė pikat kufitare, personave qė i pėrkasin kėtij grupi, do t’u kėrkohet edhe vėrtetimi qė kanė dorėzuar dokumentet pėr pėrfitimin e lejes sė qėndrimit pėr bashkim familjar, pune apo studimi. Nė komunikatėn e Ministrisė sė Brendshme greke thuhet se datat 20 qershor - 15 shtator janė tė vlefshme edhe pėr emigrantėt qė kanė lejet e qėndrimit tė vlefshme, por qė gjithnjė ata duhet ta kenė shoqėruara me pasaportė tė paskaduar. Kjo komunikatė ėshtė ēuar nė tė gjitha pikat tokėsore kufitare, portet dhe aeroportet greke dhe hyn nė fuqi qė nesėr pas dy ditėsh.

  Box
  Emigrantėt me leje qėndrimi tė skaduar

  Duhet tė jenė tė pajisur me:

  1- Pasaportė apo shkresė zyrtare udhėtimi e njohur nga shteti grek, qė nuk ka skaduar

  2- Leje qėndrimi sė cilės i ka skaduar afati

  3- Vėrtetim i tipit Α, me tė cilin vėrtetohet qė janė dorėzuar dokumentet pėrkatėse pėr rinovimin e lejes sė qėndrimit, para se ajo tė skadonte dhe kėtu pėrfshihen gjithė kategoritė e lejeve tė qėndrimit

  Emigrantėt qė kėrkojnė rishtas leje qėndrimi

  Duhet tė jenė tė pajisur me:

  1- Pasaportė ose shkresė zyrtare udhėtimi e njohur nga Greqia dhe qė nuk ka skaduar

  2- Vėrtetim i tipit Α, me tė cilin vėrtetohet qė janė dorėzuar tė gjitha dokumentet pėr pėrfitimin e lejes sė qėndrimit

  Emigrantėt me bashkim familjar, punė tė pėrkohshme dhe studentėt

  Duhet tė jenė tė pajisur me:

  1- Pasaportė apo njė dokument zyrtar udhėtimi tė njohur nga Greqia dhe qė nuk ka skaduar

  2- Vizėn e skaduar qė kanė marrė gjatė mbėrritjes sė tyre nė vend pėr bashkim familjar apo pėr studime

  3- Vėrtetim qė kanė dorėzuar dokumentet pėr pėrfitimin e lejes sė qėndrimit pėr bashkim familjar, pune apo studimi

   Ora ėshtė Mon Jul 23, 2018 6:46 pm