FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Gjashtė kėshilla qė i bėjnė femrat ta pėlqejnė seksin

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Gjashtė kėshilla qė i bėjnė femrat ta pėlqejnė seksin

  Mesazh nga Sajmiri prej Sun Jun 08, 2008 8:10 pm

  Ēdo grua duhet ta ketė tė qartė se jeta e saj seksuale do tė pėsojė ngritje, po qe se do tė pėrmirėsojė mėnyrėn si mendon pėr seksin. Mė poshtė janė disa veprime qė ju shtyjnė ta pėlqeni seksin.
  1- Mendoni pozitivisht
  Neuroshkenca moderne mėson: Ēdo mendim ka nė trup njė realitet biokimik. T'i ngresh mendimet dhe emocionet nė njė shkallė mė tė lartė, kjo do tė thotė t'i shoqėrosh ato me njė miksturė neuropeptidesh dhe hormonesh tėrėsisht tė ndryshme, nga ato kur mendimet janė tė panikut, tė frikės dhe tė zemėrimit. Porosia praktike qė rrjedh nga ky konkluzion shkencor ėshtė i qartė: Kėnaquni me mendime qė prodhojnė biokiminė e shėndetit dhe tė gėzimit.
  2- Pėrpiquni tė ndjeheni seksi
  Ēdo grua duhet tė bėjė pėrpjekje pėr paraqitjen e saj. Kujdesi pėr paraqitjen duhet tė jetė i pėrditshėm. Nuk ka nevojė tė harxhojė orė tė tėra para pasqyrės, as tė prishė shumė para pėr tė brendshme tė shtrenjta e jo komforte. Ajo duhet tė vishet e tė mbahet nė atė mėnyrė, qė tė ndjehet plot besim dhe tėrheqėse. Ajo duhet tė bėjė kujdes qė tė veshė tesha qė venė nė dukje pjesėt mė tė mira tė trupit tė saj.
  3- Drejtoni marrėdhėnien seksuale
  Shpesh gratė ankohen se nuk kanė dėshirė pėr seks dhe si rrjedhojė nuk e gėzojnė seksin. Studimet mė tė fundit pėr kėtė problem kanė treguar se dėshira pėr seks vjen edhe pasi ka filluar eksitimi seksual. Shprehja "oreksi vjen duke ngrėnė " ka vlerė edhe nė jetėn seksuale. Nga kėto studime rrjedh konkluzioni: Gra mos prisni qė dėshira tė ngrejė krye, bėni qė ajo tė ndodhė.
  4- Ēdo gjė tė re provojeni disa herė
  Seks i mirė ėshtė ēdo gjė me pėrjashtim tė seksit rutinė. Rutina dhe monotonia e bėjnė seksin tė bezdisshėm, ato janė armiqtė e kėnaqėsisė seksuale. Ēdo gjė e re qė futet nė marrėdhėnien seksuale, bėn tė rritet kėnaqėsia dhe dėshira pėr seks. Kush ėshtė krijues dhe pak aventurier, nxiton i paduruar t'i provojė kėto nė marrėdhėniet seksuale.
  5- Lini imagjinatėn tė shpėrthejė
  Gratė qė e duan seksin kanė edhe fantazi seksuale tė shėndosha. Disa gra mundohen t'i shtypin ose t'i injorojnė fantazitė seksuale. Kėtė e bėjnė se e konsiderojnė faj dhe bezdisje tė kenė fantazi seksuale. Gratė, lidhur me fantazitė bėjnė kėto dy pyetje: A ėshtė e vėrtetė se kush fantazon nuk ka jetė seksuale tė vėrtetė? A ėshtė tradhti bashkėshortore kur fantazon seksualisht pėr dikė tjetėr veē burrit? Tė mos shqetėsohen dhe tė mos bėjnė tė tilla pyetje, por t'i lėnė fantazitė e tyre krijuese tė rrjedhin lirisht. Fantazitė i ndihmojnė tė eksplorojnė nėpėr tabutė seksuale nė mėnyrėn mė tė sigurt dhe mė private. Askush nuk i di fantazitė e tyre. Ato janė rezervuari ku janė mbytur dėshirat e tyre sekrete, qė ia kanė refuzuar vetes si gra tė rritura dhe tė pėrgjegjshme.
  6- Masturboni
  Gratė qė e duan seksin mė pėrpara dhe mė shumė nga ēdo gjė, duan veten e tyre. Kjo pėrkthehet: Ato masturbojnė. Duke masturbuar gratė kuptojnė se orgazma ėshtė edhe pak lėvizje larg. Kjo i mbush ato plot besim dhe i bėn qenie seksuale. Askush tė mos ēuditet nga statistikat. Studimet tregojnė se mė shumė se 2/3 e grave masturbojnė rregullisht. Deri sa ka kaq shumė gra nė botė qė masturbojnė, atėherė askush nuk duhet tė hezitojė.

  Performanca seksuale
  Mendimet qė njė grua ka nė kokė pėr seksin, kanė mė shumė rėndėsi nga kofshėt e holla e tė gjata, ose gjinjtė e kėrcyer e tė bėshėm qė ajo dėshiron tė ketė. Seksi ėshtė dhe duhet tė jetė kėnaqėsi. Kur gruaja ėshtė e lodhur, e konsumuar dhe nė kokė i sillen mendime e dyshime tė tilla si: "Ēfarė do mendojė ai pėr mua?","Jam e rėndomtė, jo tėrheqėse dhe e pa pėrshtatshme pėr tė " si dhe shumė tė tjera si kėto, pa dyshim, qė edhe kėnaqėsia qė do tė marrė nga seksi nuk do tė jetė e plotė. Fatkeqėsisht, shumica e grave kanė mendime jo pozitive pėr trupin e tyre dhe pėr performancėn seksuale. Nė kėto kushte ato duhet tė mėsojnė tė pėrqendrohen nė kėnaqėsinė dhe nė mesazhet e shėndetshme reciproke qė i dėrgojnė njeri-tjetrit, gjatė marrėdhėnies seksuale. Ato, gjatė aktit seksual nuk duhet tė shqetėsohen dhe ta kenė mendjen se si do tė performojnė, por ta jetojnė marrėdhėnien seksuale.

  Kujdesi pėr paraqitjen
  Gratė qė e pėlqejnė seksin e tregojnė konfidencėn seksuale qė ndjejnė ēdo ditė dhe jo vetėm nė raste speciale. Njė grua qė nė jetėn e pėrditshme e ndjen veten jo tė modės dhe jo tėrheqėse, ajo edhe nė dhomėn e gjumit nuk do tė ndjehet seksi. Ajo qė quhet "seks appeali" fillon me gjėrat e vogla. Kush dėshiron tė jetė njė grua seksi, duhet tė mendojė se vėrtet ėshtė e tillė. Po qe se ajo e bėn kėtė pėr veten e saj edhe tė tjerėt do ta bėjnė dhe do tė veprojnė nė pėrputhje me tė. Tė gjitha gjėrat qė i ndihmojnė tė duken mė tė mirė, gratė duhet t'i bėjė prioritete tė tyre. Ėshtė zakon i mirė kur herė pas here gratė i hedhin tė brendshmet e lira dhe i zėvendėsojnė ato me tė tjera, qofshin edhe tė lira, por mė tė bukura e tėrheqėse. Paraqitja dinjitoze, sjelljet plot mirėsi dhe buzagaz, ecja plot konfidencė dhe mobilizim, janė elemente tė domosdoshme qė i bėjnė gratė tė pėrjetojnė seksualitetin.

  Kėnaqėsitė nė ēift
  Shumė gra gjatė marrėdhėnies seksuale pėrqendrohen mė shumė nė kėnaqėsinė e partnerit dhe e harrojnė kėnaqėsinė e tyre. Ato kėrkojnė tė gjejnė pikat favorite tė tij. E puthin partnerin nga tė gjitha anėt, pa guxuar t'i thonė se "mė vjen mirė kur ndjej trupin tėnd afėr trupit tim" ose "mė vjen mirė kur mė puth nė qafė", e tė tjera si kėto. Ēdo grua duhet ta dijė se asnjė burrė kur ėshtė nė shtrat me tė nuk mendon se kofshėt e saj janė tė trasha. Kėtė e mendon vetėm ajo, sepse gratė kanė tendencėn t'i zmadhojnė tė metat e tyre trupore dhe u mbetet mendja nė gjėra tė vogla, qė askush nga burrat nuk i vė re kur ėshtė nė shtrat. Gjatė marrėdhėnies seksuale gruaja duhet tė jetė plot besim. Vetėm konfidenca ėshtė ajo qė do ta bėjė seksin mė tė kėnaqshėm pėr tė dy, pėr gruan dhe pėr partnerin e saj. Fantazitė inspirojnė pėr jetė seksuale nė lartėsi tė reja tė paprovuara.

   Ora ėshtė Sat Jun 23, 2018 2:38 pm