FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Greqia’fshesė’ emigrantėve

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Greqia’fshesė’ emigrantėve

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:44 pm

  Me operacione dhe praktika te ndryshme, qeveria greke kerkon te vendose rregull ne kaosin e emigracionit klandestin ne vend. Lajmin e bent e ditur gazeta Elefteros Tipos, ne numrin e saj me te fundit.

  Sipas kesaj gazete, fluksi i larte i hyrjeve te emigranteve dhe numri i larte i veprave penale te lidhura me te, e kane detyruar ministrin e Brendshem grek, Prokopis Pavllopulos, te pergatise nje plan sekret per perballimin e situates.

  Kjo politike e ashper e qeverise synon parandalimin e rritjes se numrit te emigranteve klandestine, qe hyjne ne vend e qe sipas shifrave jozyrtare arrin ne mbi 120 mije persona ne vit. Plani parashikon operacione "fshese", qe kane filluar dhe pritet te intensifikohen ne te ardhmen. Ato po kryhen ne fshehtesi dhe larg syve e vemendjes se medias, e cila eshte teper kritike ndaj qeverise lidhur me metodat e dhunshme dhe aspak njerezore te ketyre operacioneve.

  Ndersa kufijte me Shqiperine do te forcohen se tepermi. Kjo vije kufitare, sipas te njejtave burime mediatike, perdoret shpesh per trafikun e personave dhe te lendeve narkotike drejt Evropes."Ende nuk jane harruar pamjet e grumbullimit te emigranteve shqiptare ne stadiume, pamje qe te kujtojne junten ushtarake te Pinocetit ne Kili", shkruan gazeta "Elefteros Tipos".

   Ora ėshtė Mon Jul 23, 2018 6:49 pm