FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Shqipėria nė finalen e Eurovizionit

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 33
  Registration date : 17/04/2008

  default Shqipėria nė finalen e Eurovizionit

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 10:11 pm

  Shqipėria kualifikohet pėr nė finalen e eurovizion 2008. Kėngėtarja mė e re e festivalit evropian tė kėngės, Eurovizion, Olta Boka, me njė performancė tė lartė, arriti qė tė pėrzgjidhet nga teleshikuesit e 19 vendeve pjesėmarrėse pėr tė vazhduar mė tej garėn. Me kėngėn e kėnduar tėrėsisht nė shqip, “Zėmrėn e lamė peng”, ajo u ngjit nė skenė e gjashta, pėrkrah pėrfaqėsuesve tė Islandės, Turqisė, Letonisė, Maqedonisė, Hungarisė etj. Pas shpalljes sė rezultateve, emri i Shqipėrisė u shpall i treti duke qetėsuar shqiptarėt pas dy dėshtimeve nė gjysėmfinalet e dy festivaleve tė fundit. Kėnga shqiptare u vlerėsua gjithashtu edhe nga organizatorėt sipas tė cilėve muzika dhe zėri i Oltės ishte e njė niveli tė lartė. Ndėrkohė, Olta Boka do tė garojė pėrkrah 24 pėrfaqėsueve nga vende tė ndryshme nė nėser nė Beograd.

   Ora ėshtė Sat Apr 21, 2018 2:13 pm