FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Ja pesė rrugė tė thjeshta pėr tė "nxehur" atmosferėn

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Ja pesė rrugė tė thjeshta pėr tė "nxehur" atmosferėn

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 9:51 pm

  Pėrkundėr teorive tė zakonshme se vetėm seksi i gjatė ėshtė i mirė, hulumtimi mė i ri i ekspertėve amerikanė dhe kanadezė ka dėshmuar se marrėdhėnia kualitative seksuale nė fakt zgjat prej tre deri nė 13 minuta. Nė kėtė hulumtim janė shfrytėzuar tė dhėnat tė cilat me dekada i kanė grumbulluar psikologėt, doktorėt, sociologėt dhe kėshilltarėt pėr bashkėshortė dhe familje. 68 pėr qind e tė anketuarve kanė pasur pėr detyrė tė pozicionojnė zgjatjen e marrėdhėnies seksuale nga momenti i penetrimit e deri tek ejakulimi, duke i pėrshkruar nėpėr kategoritė - i kėnaqshėm, mbi mesatar, tepėr i shkurtėr dhe tepėr i gjatė. Pėrgjigjet e mbledhura kanė qenė befasuese. Marrėdhėnien e cila zgjat prej tre deri nė shtatė minuta e kanė vlerėsuar si tė kėnaqshme, mbi mesatare ėshtė ajo qė zgjat prej shtatė deri nė 13 minuta, derisa tepėr tė shkurtėr e kanė vlerėsuara marrėdhėnien e cila zgjat njė minutė apo dy. Por nėse do tė donit qė emocioni tė zgjaste sa mė shumė atėherė krijoni njė situatė erotike qė t'iu falė mė tepėr kėnaqėsi. Kėtė mund ta realizojė ēdo femėr e cila do tė zbatojė disa teknika tė thjeshta tė cilat tė bėjnė njė mjeshtre tė vėrtetė tė joshjes. Ja pesė rrugė tė thjeshta pėr tė "nxehur atmosferėn".
  Mbaji sytė hapur
  Nė ikonografinė qė na vjen nga kultura japoneze, shpesh dashnorėt bėjnė dashuri me sytė hapur, pėr ta bėrė eksperiencėn edhe mė eksituese. Hidheni shikimin lart dhe pastaj mė poshtė, duke u parė nė sy me njėfarė dinakėrie ndėrsa jeni duke shkėmbyer puthje. Nė kėtė mėnyrė, bėni tė mundur qė t'i shtoni njė anė emotive dashurisė fizike.
  Masazhe dhe relaks
  Nėse do tė donit qė partneri juaj tė ēlodhet, bėjini njė masazh tonifikues nė kokė, duke bėrė me gishta lėvizje rrethore energjike. Nė kėtė mėnyrė ai do tė hyjė nė njė gjendje thuajse hipnoze dhe do tė jetė i gatshėm qė tė bėjė me tė vėrtetė ēdo gjė qė ju dėshironi.
  Josheni
  Bėjeni atė njė spektator tė veprės tuaj tė joshjes. Zhvishuni dalėngadalė pėrpara njė pasqyre qė ai ta shijojė spektaklin pak e nga pak, ndėrkohė qė rrobat bien njė e nga njė nė dysheme. Tė jeni tė sigurta qė do tė eksitohet pa masė.
  Ndiqni artin oriental
  Ndiqni shembullin e dashnoreve tė famshme tė pėrshkruara nė artin oriental dhe mos u zhvishni krejtėsisht. Tė mbetesh pjesėrisht e veshur, mbart njėfarė misteri qė e bėn gjithēka edhe mė eksituese dhe qė bėn tė dėshirosh, sė paku pėr momentin, atė qė nuk mund ta zotėrosh. Luani me tė gjithė trupin tuaj. Me njė dorė, mbajeni pranė vetes, kurse me tjetrėn shtrėngoji tė pasmet duke e shtyrė drejt vetes.
  Ndizni fantazinė
  Ndizni fantazinė e tij. Prekeni ndėrsa jeni ende tė veshura pėr ta zgjatur edhe mė pritjen dhe pėr tė shtuar njė pikė misteri tek ajo qė ende e mbani fshehur.

  Stimuli emocional

  Stimuli emocional ėshtė i motivuar dhe i udhėhequr nga nevoja pėr kėnaqėsi dhe dashuri. Ai ushqehet nga fantazia dhe imagjinata erotike. Nė kėtė pėrmasė intime dhe emocionale futet si raporti qė personi ka me veten, ashtu edhe marrėdhėnia qė ndėrton me tė tjerėt. Vetėvlerėsimi, besimi nė vete dhe nė aftėsitė personale, tė pėlqyerit dhe njė imazh i mirė trupor janė mbėshtetės tė mrekullueshėm tė dėshirės. Por edhe cilėsitė e marrėdhėnieve qė vendosen jashtė "zonės" seksuale janė shumė pėrcaktuese, pra mėnyra e tė jetuarit tė lidhjes emocionale tė dashurisė, aftėsia pėr t'i besuar tjetrit, pėrkundja nė intimitet, harrimi nė ndjenja dhe pasion e tė tjera si kėto. Nė dukje ngjajnė me diēka krejt tė ndryshme nga dėshira, por ajo nuk ėshtė vetėm produkt trupor dhe ėshtė shumė lehtė e modifikueshme prej tė gjitha ndjesive. Janė tė rėndėsishme edhe arsyet qė shtyjnė nė sjellje seksuale, si: ankth, trishtim, ndjenjė vetmie, afeksion, nevojė pėr intimitet emocional.

  Nxitėsit e dėshirės

  Hormonet janė pjesė e rėndėsishme e mirėqenies dhe mirėfunksionimit tė organizmit njerėzor. Rol tė rėndėsishėm luajnė po ashtu edhe hormonet seksuale. Ajo qė vė nė lėvizje njė seri procesesh neuro-kimike zinxhir lind nga njė nevojė parėsore e species: riprodhimi. Atė e ndiejnė tė dyja sekset, si femrat dhe meshkujt. Kjo ndjesi ėshtė e udhėhequr nga hormonet mashkullore, mbi tė gjitha nga testosteroni, aleat i madh i eksitimit. Te femrat, hormonet estrogjene kanė njė rol tė madh nė mirėqenien psikofizike tė tyre dhe kanė njė rol paraprak pėr njė epsh tė shėndetshėm, ndėrkohė qė prolaktina, hormoni qė nxit prodhimin e qumėshtit, ushtron njė efekt frenues. Por ka hormone tė tjera qė, dhe pse mė pak tė njohur, ndikojnė mjaft nė atė mister tė quajtur dėshirė, siē ėshtė Oksitocina, qė jo vetėm favorizon dėshirėn e pėrforcon lidhjet emocionale, por mendohet se ajo mund tė ketė njė rol kyē nė orgazėm dhe nė atė ndjesinė e ngopjes pas orgazmės.

  Nxitėsit e dėshirės

  Ndjesia se magjia ėshtė venitur shkaktohet nga "shuarja" e adrenalinės. Herėt a vonė bėhet e qartė se si do tė jetė rrjedha e dashurisė suaj, po ashtu edhe kurioziteti se ēfarė mund t'i dhuroni njėri-tjetrit nė shtrat. Ėshtė e rėndėsishme qė tė dy partnerėt t'i japin mundėsi njėri-tjetrit tė zbulojė prekje, teknika dhe preferenca tė tjera, tė ndryshme nga ato qė janė dhėnė nė fillimet e njohjes, duke nisur mė puthjen e parė. Kjo do tė thotė se me kalimin e viteve ju faturoheni seksualisht. Ndryshimi mes intimitetit romantik tė "papjekur" dhe atij tė "maturuar" qėndron nė faktin se tė rriturit mėsojnė tė kontrollojnė impulset e tyre. Eksitimi seksual nuk ėshtė njė justifikim pėr forcuar dikė tė bėjė gjėra qė e bėjnė tė dihet nė siklet. Kur partneri thotė "jo" pėr diēka, pranojeni kėtė jo dhe filloni tė "hidhini vėshtrimin" tek diēka tjetėr. Sjellja abuzive dhe e ashpėr nuk ėshtė asnjėherė e pėlqyer.

   Ora ėshtė Mon Jun 25, 2018 1:15 am