FORUM CHAT MUZIKE TEMA FOTO INFORMACIONE


  Si ta kuptoni qė marrėdhėnia juaj ėshtė e suksesshme

  Share
  avatar
  Sajmiri
  Webmaster
  Webmaster

  Numri i postimeve : 1031
  Age : 34
  Registration date : 17/04/2008

  default Si ta kuptoni qė marrėdhėnia juaj ėshtė e suksesshme

  Mesazh nga Sajmiri prej Tue May 27, 2008 9:45 pm

  Pakėnaqėsia vetjake ėshtė arsyeja kryesore e shfaqjes sė problemeve tė dashurisė. "Ti nuk mė do aq sa tė dua unė!" ėshtė shprehja mė e thjeshtė e frikės nga dashuria. Problemet fillojnė tė shfaqen atėherė kur ju filloni tė pyesni veten "Mos vallė unė e dua atė mė shumė sesa ai mė do mua?" Nė kėtė moment ne fillojmė tė analizojmė gjėrat qė bėjmė pėr dashurinė tonė. Ne fillojmė tė analizojmė mėnyrėn sesi ne e shprehim dashurinė tonė dhe sa energji po harxhojmė pėr ta ēuar atė pėrpara. Me pas pasi e kemi analizuar mirė veten, ne pėrpiqemi tė kuptojmė nėse partneri po na pėrgjigjet me tė njėjtėn monedhė apo jo. A po marrim diēka tė ngjashme me atė qė po japim? Nė momentin qė ne fillojmė tė bėjmė krahasime tė tilla, kemi filluar tė largohemi nga marrėdhėnia jonė. Ne nuk duam qė tė dashurojmė mė shumė nga sa na dashurojnė. Kjo ndodh sepse femrat kanė frikė pasi mendojnė se meshkujt do tė tallen me to. Fokusohuni tek ajo qė bėni e si ndiheni kur dashuroni.
  Pėr tė kuptuar se nė cilin stad ka arritur marrėdhėnia juaj duhet t'i bėni vetes pyetje tė tilla:
  A ju bėn tė ndjeheni mirė kur dashuroni dikė dhe ai jua kthen me tė njėjtėn mėnyrė?
  A prisni qė nė qoftė se doni dikė, ai t'iu dojė me ēdo kusht? Nėse po, perse?
  A ndjeheni i dashuruar kur partneri nuk ėshtė pranė jush? Nėse jo, pėrse?
  A po bėni pėr tė dashurin tuaj gjėra qė nė tė vėrtetė nuk do tė donit t'i bėnit, por e ndjeni qė ėshtė e nevojshme t'i bėni pėr ta pasur ata pas vetes?
  A po bėni ndonjė gjė veēanėrisht pėr ta duke pritur qė njė ditė tua shpėrblejnė?
  Ēfarė po prisni?
  A keni folur me partnerin pėr ato gjėra qė ju bėjnė tė ndjeheni tė dashuruar?
  Tė pėrbashkėtat
  Ju e dashuroni njėri-tjetrin e kjo ėshtė arsyeja kryesore pėrse ju jeni bashkė, por kohėt e fundit duket se ka disa gjėra tė cilat nuk i keni mė si mė parė. Edhe pse kuptoheni mirė nuk dashuroheni mė si nė fillim. Ju pėlqeni librat e tė shkoni pėr shėtitje, ajo gjithmonė ka dėshirė tė udhėtojė, ju pėlqeni sportin, por vazhdoni tė jeni tė bindur pėr faktin qė martesa ėshtė njė sakrificė. Ju keni dėgjuar qė nė njė martesė ju duhet tė merrni dhe tė jepni. Ju duhet tė lini mėnjanė interesat tuaja dhe tė mendoni pėr tė dy, apo mė tepėr pėr personin qė keni nė krah. Pėr kėtė ju duhet tė bėni kompromise. Por, kur ju duhet tė hiqni dorė nga gjėrat qė ju pėlqejnė mė shumė pėr hir tė marrėdhėnies, ju nuk e kini kėtė forcė, prandaj hiqni dorė dhe pėrfundoni se nuk keni asgjė tė pėrbashkėt. Nėse keni mbėrritur deri kėtu do tė thotė se nuk keni mė shanse qė tė riktheheni tek intimiteti dhe marrėdhėnia qė keni pasur mė parė.
  Pyetjet qė mund tė bėni nė tė tilla raste janė:
  A kanė ndryshuar gjėrat qė nga takimi juaj i parė?
  A ndani ēdo gjė me partnerin tuaj ashtu siē bėnit mė parė?
  Ēfarė do tė ndodhte nė qoftė se ju do tė bėni gjėrat qė ju pėlqejnė dhe partneri juaj ato qė do t'i pėlqenin?
  Sa kohė keni pėr tė shpenzuar me partnerin tuaj e pėr tė vlerėsuar qė marrėdhėnia juaj ėshtė e suksesshme?
  Ēfarė do tė thotė pėr ju tė kesh interesa tė diferencuara?
  A e shihni veten dhe partnerin si dy persona tė ndryshėm qė kanė zgjedhur tė jenė bashkė, apo si njė detyrim pėr tė qėndruar bashkė?
  A mendoni vėrtet se tė dashurosh do tė thotė tė sakrifikosh? Nėse po, pėrse?
  Shmangni problemet
  Sa herė qė prekni njė temė tė veēantė, ndodh qė tė shpėrthejė njė debat me tė, shpesh ju pėrpiqeni t'i evitoni kėto tema tė tilla, por nuk ia dilni dot. Ju nė fakt, nuk keni aspak dėshirė tė ziheni e tė konfliktoni me njėri-tjetrin. Njė zėnkė do tė thotė se gjėrat nė lidhjen tuaj nuk po shkojnė aspak mirė dhe pėr mė tepėr, ajo mund tė degjenerojė deri aty sa ju tė ndaheni nga njėri-tjetri. Kėshtu qė keni premisa shumė tė theksuara pėr tė prishur e shkatėrruar lidhjen tuaj. Me kalimin e kohės lista e gjėrave dhe argumenteve qė nuk duhen prekur fillon e shtohet, aq sa duket se nuk ka mė vend pėr tė shtuar asgjė tjetėr. Kėshtu pėr sa kohė lista e ēėshtjeve qė duhen evituar shtohet, ju ndjeni se ka ardhur njė moment kur ju nuk mund tė flisni e tė bisedoni mė me njėri-tjetrin pėr pothuajse asgjė pa debatuar! Ju e ndieni shumė larg njeri-tjetrin dhe tė huaj dhe nė kėto momente mendja juaj fluturon pėr tė imagjinuar qė edhe sa kohė do tė mund tė duroni njė gjendje tė tillė. Hendeku mes jush fillon tė thellohet.
  Ja disa pyetje qė mund t'ia bėni vetes nė raste tė tilla:
  A keni frikė se mos lėndoheni nė dashuri?
  A do tė thotė mospėrputhja e mendimit mes dy njerėzve se ndjenjat e tyre janė cėnuar? Nėse po, perse?
  Si mund tė veproni ndryshe? Ēfarė mund tė ndryshoni?
  A e kufizoni apo privoni veten nga gjėra qė do t'i bėnit me kėnaqėsi kur jeni me partnerin? Pėrse?
  Ēfarė do tė ndodhte nėse ju do t'i linit ata tė kuptonin se si jeni ju me tė vėrtetė, apo ēfarė do tė bėnit ju?
  A ėshtė ndershmėria njė hap i gabuar nė lidhjen tuaj? Pse mendoni kėshtu?
  Mundohuni qė tė flisni me partnerin tuaj pėr shqetėsimet e tij dhe tuajat, ndėrkohė qė ju nuk duhet tė harroni se duhet tė pėrqendroheni te ndjenjat tuaja e jo tek ajo qė i pėlqen atij apo kėtij. Duhet tė tregoni atė qė ju jeni nė tė vėrtetė, qė lidhja juaj tė jetė e sinqertė, e drejtė dhe njė lidhje e vėrtetė. Mėsohuni qė tė pranoni partnerin tuaj duke pranuar mė parė veten tuaj.

  Si tė pėrballesh me njė partner xheloz

  - Diskutoni problemin tuaj vazhdimisht me partnerin, mundohuni tė ruani bisedėn nė njė nivel tė qetė, pėr tė qenė bindėse dhe aspak kundėrshtare pėr mendimet e partnerit.
  - Sigurojeni atė qė ēdo gjė shkon mirė mes jush. Asgjė nuk ju pengon qė ēdo gjė tė realizohet sipas dėshirave tuaja. Mjafton qė ju tė bashkėbisedoni pėr gjithēka.
  - Jini kėrkues, por jo agresivė. Nėse flisni me nervozitet, ju mund tė thoni nė fillim atė qė duhet thėnė nė fund, apo nuk duhet thėnė fare.
  - Mos jini alarmues. Jepini ēdo gjėje kohėn e vet. Nėse do e bėni alarmante njė gjendje, nervoziteti vetėm sa do e tensionojė gjendjen.
  - Matuni para se tė flisni nė mėnyrė qė tė shmangni konfliktet e panevojshme. Jepni ide bindėse dhe qarta, jo gjėra tė pamenduara mirė, pėr tė cilat mund tė pendoheni mė vonė.
  - Bėhuni tė kėndshėm dhe tė qartė nė bisedat me partnerin. Duke qenė e dashur mė tė, mund t'i falni ngrohtėsinė dhe besimin qė i mungon. Njė partner xheloz e ka atė ndjesi tė lindur dhe nuk mund tė gjykohet pėr kėtė, por vetėm tė ndihmohet pėr ta kapėrcyer.
  - Jini fleksibėl dhe mėsoni tė bėni kompromise. Jo gjithmonė duhet tė bėni si doni vetė. Jeta nė ēift do tė thotė ta pranosh partnerin si ėshtė, me tė mirat e tė metat e tij. Duhen bashkėpunim dhe pėrshtatje.
  - Tė kuptuarit ėshtė vetėm njė pjesė e pėrballimit tė kėtij emocioni ndaj partnerit.
  - Pėrpiquni tė kuptoni ndjesitė e tij apo tė saj dhe mos u pėrpiqni ta bėni atė tė ndjehet nė faj.
  - Pėrpiquni ta mbėshtetni partnerin tuaj sa mė shumė tė mundeni.
  - Duke i krijuar njė komoditet tė pėrkohshėm shpesh mund tė ndihmoni nė zgjidhjen e problemeve me partnerin, dhe si rrjedhim mund tė ērrėnjoset tėrėsisht xhelozia.

   Ora ėshtė Mon Jul 23, 2018 6:50 pm